Skip to content

Mit játsszunk a babával 1-3 hónaposan?

Újszülötteknek szóló tevékenységek

Az első egy-két hónapban az újszülöttek másokra hagyatkoznak az interakciók kezdeményezésében.

Az újszülött hónapokban a kisbabád gyorsan fejlődik. Észreveheted, hogy figyeli a kezeit, a fejét az ismerős hangok felé fordítja, és akár néhány másodpercig meg is tudja tartani.

Ha az újszülötteknek szóló tevékenységekre gondolsz, lehet, hogy azon tűnődsz, hogyan férhet bele a játék, amikor az ébrenléti idő nagy részét az etetés és a pelenkázás tölti ki. Ne aggódj! Nem kell bonyolult programokkal kitölteni az ébrenléti időt. Sőt, meglepődhetsz, ha megtudod, hogy a legjobb „játék” az újszülött számára TE magad vagy! A babák imádják a közvetlen, szemtől szembeni interakciót, és rengeteget tanulnak abból, ha beszélsz hozzájuk, tartod őket és belenézel az édes kis arcukba.

Íme néhány ötlet újszülöttek számára:

Tevékenységek 1 hónapos babáknak

  • Grimaszolj és vágj vicces arcokat! Már az is segíti a kötődést és a fejlődést, ha a kisbabád szemébe nézel.
  • Beszélj a babádhoz! Nem jut eszedbe semmi különleges? Semmi gond! Egyszerűen meséld el, mit csinálsz éppen, akár a babával, akár a ház körül.
  • Vezess be egy kis hason fekvő időt (Tummy Time) Már néhány percnyi hasalás minden ébrenléti időszakban sokat segít. 7 hetes korra legalább napi 15-30 percet.

Tevékenységek 2 hónapos babáknak

  • Menjetek sétálni! Beszélj a babádhoz séta közben, meséld el neki, mit látsz és hallasz.
  • Lapozzatok egyszerű, kemény lapos könyveket! Az olvasás és a képek leírása segíti a nyelvi fejlődést.
  • Énekelj a babádnak! Nem kell kizárólag gyerekdalokra szorítkoznod – énekelhetsz bármit, amit szeretsz, vagy akár táncolhatsz is a babával kedvenc zenétekre.

Tevékenységek 3-6 hónapos babáknak

A 3-6 hónapos időszakban hatalmas fejlődési változásokat fogsz észrevenni. A kisbabád elkezdhet gurulni, gagyogni, és segítséggel ülni. Az ébrenléti időszakai is hosszabbodnak, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban a napi 4 alvásból 3-ra csökkenhet a nappali szundik száma. Az ébrenléti időben végzett tevékenységek segíthetnek abban, hogy fokozatosan nyújtsátok az ébrenléti ablakokat és zökkenőmentesen átálljatok a kevesebb nappali alvásra.

Ebben a korban a legjobb tevékenységek azok, amelyek lehetővé teszik a babának, hogy felfedezze a körülötte lévő világot. Íme néhány szórakoztató program a 3-6 hónapos babák számára:

Tevékenységek 3 hónapos babáknak

  • Használj játszószőnyeget! Ezek remek lehetőséget adnak a baba mozgásának ösztönzésére, például a mászásra, átfordulásra.
  • Próbáljátok ki a kanapéhasalást! Ülj a földre a kanapé elé, és fektesd a babát hason a kanapé párnájára, hogy szemben legyen veled. Így lehetősége van gyakorolni a fejének emelését, miközben kapcsolatba léphet veled. (Fontos, hogy mindig ott legyél mellette!)
  • Énekeljetek mondókákat mozdulatokkal! Például a „Kis kacsa fürdik”, „Fej, váll, térd, láb” vagy a „Megy a gőzös” dalocskákat. Segíts a babának a mozdulatok végrehajtásában, miközben énekelsz.
  • Bátorítsd a baba kéz- és lábfelfedezését! Finoman csiklandozd meg a kezeit és lábait, vagy próbáld meg összecsapni a kis tenyerét, hogy észrevegye, milyen érdekes mozdulatokat tud végezni.
  • Gyakoroljátok a tárgykövetést! Mozgass lassan egy tárgyat (kb. 25 cm távolságban a babától) az ő látóterében, hogy szemével követhesse a mozgást. Hamarosan akár meg is próbálhat utána nyúlni!

A harmadik hónap végére a baba már arcjátékkal és hangokkal fog kommunikálni veled. Ekkor kezd el igazán kibontakozni a személyisége!

Miután a baba megtanulja felismerni a hangodat, az arcodat és az érintésedet, valamint ezeket a kényelmet és biztonságot nyújtó dolgokkal társítani, az elkövetkező hónapokban egyre jobban fog rád reagálni – sőt, még egy mosollyal is megajándékoz!

Ebben a korban a babák hosszabb ideig maradnak ébren, és egyre kíváncsibbak lesznek a környezetükre. Egyre erősebbé válnak, és elkezdik koordinálni mozdulataikat. Segítheted ezt a tanulási folyamatot azzal, hogy beszélsz a kicsidhez, válaszolsz a hangadásaira, és színes, koruknak megfelelő játékokat biztosítasz számára.

T

Mit tanul a babám?

A baba figyelmesen fogja figyelni az arckifejezéseidet és hallgatni a hangodat, majd gurgulázó és gügyögő hangokkal reagál. Körülbelül 2 hónapos korban a babák már láthatóan örülnek annak, ha a gondozójuk rájuk mosolyog vagy beszél hozzájuk.

Ebben az időszakban a babák elkezdik nyitogatni és zárni az öklüket, ami azt jelenti, hogy akár meg is tudnak fogni egy csörgőt, ha a kezükbe helyezed. Hamarosan rájönnek, hogy ők maguk hozzák létre a csörgő hangját!

Hogyan segíthetek a babámnak tanulni?

Válaszolj a baba gügyögésére és gurgulázására saját hangokkal! Ezzel arra ösztönzöd, hogy tovább „beszélgessen”. Így a kicsi fokozatosan megismeri a nyelvet és a társalgás ritmusát.

Biztosíts számára különböző textúrájú, alakú és méretű színes játékokat, amelyeket megfoghat és felfedezhet. Ez egy remek időszak egy játszószőnyeg bevezetésére, amelyen lógó játékok ösztönzik a kicsit arra, hogy elérje és megüsse őket. Vagy próbálj meg egy játékot éppen a baba keze ügyén kívül tartani, hogy megpróbálja elérni és megfogni. Azonban ne rögzíts játékokat a kiságyhoz vagy más babaeszközhöz, mert ez balesetveszélyes lehet.

Figyeld a jeleket – például nyugtalanság, mocorgás vagy sírás –, amelyek arra utalhatnak, hogy a kicsi szünetre van szüksége.

Hogyan segíthetek a babámnak játszani?

Íme néhány ötlet, amelyek segítenek a babádnak tanulni és játszani:

  • Finoman tapsolj a baba kezeivel, vagy mozdítsd meg a karjait (keresztezve, szélesre tárva vagy a feje fölé emelve).
  • Óvatosan mozgasd a baba lábait, mintha biciklizne.
  • Használj egy kedvenc játékot, amelyre a baba fókuszálhat, vagy rázd meg a csörgőt, hogy a baba megpróbálja megtalálni a hangforrást.
  • Készíts különböző arckifejezéseket, amelyeket a baba utánozhat.
  • Beszélj a babádhoz, és hagyd, hogy válaszoljon.
  • Olvass neki meséket!

Amíg a baba ébren van, biztosíts neki némi hasalós időt (tummy time), hogy erősödjenek a nyak- és vállizmai. Mindig figyeld őt ilyenkor, és segíts neki, ha elfárad vagy nyűgössé válik ebben a testhelyzetben.